

Warto zwrócić uwagę, iż Sąd Apelacyjny w Warszawie VI Wydział Cywilny wyrokiem z dnia 31 stycznia 2013 r. r. w sprawie VI ACa 804/11 rozstrzygnął zagadnienie, w którym zasadniczym problemem prawnym było rozstrzygnięcie kwestii czy możliwe jest ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na nieruchomości stanowiącej współwłasność Skarbu Państwa i osoby prywatnej.
W uzasadnieniu tego wyroku, Sąd Apelacyjny podniósł, że niewątpliwie wpis prawa wieczystego użytkowania ma charakter konstytutywny. Świadczy o tym treść art. 27 zd. drugie ustawy o gospodarce nieruchomościami, a także postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2004 r. II CK 480/03: „Przepis art. 27 zd. drugie GospNierU, stanowiący że przeniesienie prawa użytkowania wieczystego w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej, oznacza, iż skutek przeniesienia prawa użytkowania wieczystego następuje dopiero na podstawie wpisu dokonanego w księdze wieczystej”
Ponadto Sąd Apelacyjnym w powyższym wyroku poruszył także kwestię zobowiązania do zapłaty opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, wskazując, iż zobowiązanie do zapłaty opłaty rocznej należy ujmować jako element prawnorzeczowego stosunku użytkowania wieczystego, więc zobowiązanie takie można zaliczyć do kategorii tzw. zobowiązań realnych obciążających z woli ustawodawcy każdego nabywcę prawa użytkowania wieczystego w okresie roku kalendarzowego. Jest to wystarczający i ogólny tytuł do żądania przez wierzyciela uiszczenia stosownej części opłaty rocznej także od nabywcy użytkowania wieczystego.
źródło: www.sn.pl