

Najnowsze orzeczenie w zakresie opłat z tytułu użytkowania wieczystego wydane przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 listopada 2014 r., w sprawie I CSK 735/13 dotyczy sytuacji, w której gmina, będąca jednocześnie właścicielem gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste, utrudniała uzyskanie pozwolenia na budowę inwestorowi (użytkownikowi wieczystemu gruntu). Użytkownik wieczysty, który w drodze przetargu kupił od gminy prawo użytkowania wieczystego podnosił w trakcie postępowania, że nie może zrealizować inwestycji na zakupionym gruncie na skutek działań gminy. Tym samym traktując opłatę z tytułu użytkowania wieczystego jako świadczenie wzajemne, zdaniem użytkownika wieczystego nie był on zobowiązany do uiszczenia tej opłaty w sytuacji, gdy gmina uniemożliwia mu zrealizowanie inwestycji.
Sąd Najwyższy przychylił się do argumentacji użytkownika wieczystego, zgodnie z którą zawierając umowę gmina zobowiązała się wypełnić wszelkie obowiązki, które polegają na wybudowaniu budynku na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym.
Co więcej zdaniem Sądu Najwyższego, sposób wykonywania kompetencji władczych przez gminę (imperium) w stosunku do użytkownika wieczystego oddziaływują na wysokość opłaty rocznej, która może być zmniejszona na podstawie art. 5 kodeksu cywilnego, powołując się na naruszenie zasad współżycia społecznego.
źródło: www.sn.pl